Smtp Mail Ayarları Nedir ?

Smtp Mail Ayarları Nedir ?

Smtp en basit tabirle mail ayarlarıdır. İngilizce terimlerin (Simple Mail Transfer Protocol) baş harflerinin kısaltımasıyla oluşan smtp, mail göndermek veya almak için gerekli olan ayarları ifade eder.

Bir web sitesi kullandığınızda site uzantılı mail adresleri de kullanabilirsiniz. Web sitesinin altyapısı farklı olabilir ancak smtp bilgilerinin bir standardı mevcuttur.

SMTP Mail Ayarları Ne İşe Yarar ?

Smtp bilgilerinizi bilmeden Outlook veya cep telefonunuza mail kurulumu yapamazsınız.  Örneğin bir outlook hesabına mail kurmak için size gerekli olan sunucu adı, kullanıcı adı, şifre ve port numarası gibi bilgileri smtp bilgilerini ifade eder.

İnternet üzerinden bize gelen epostalarda, smtp mail protokolü kullanılır. Bunu biz bireysel olarak kullandığımız gibi sitemizin gerekli smtp ayarlarını yaptığımızda da sitemiz üzerinden sipariş mailleri, iletişim formu mailleri hedeflerine ulaşacaktır.

 

Bir örnekle açıklarsak ;

Örnek site adı (domain) : muhammetaliceylan.com.tr

Smtp kullanıcı adı : info@muhammetaliceylan.com.tr

Smtp şifre : Mail şifresi

Smtp Port Numarası : 587, 465, 25

 

Alan adlarının smtp bilgileri bulundukları sunucuya göre değişir. Sunucu ayarları farklı olduğu durumlarda bu bilgilerde değişiklik görülebilir.Yukarıda da görebileceğimiz gibi bizim mail göndermek, almak için kullanacağımız mail ayarları smtp bilgilerinden oluşur. Bu bilgileri kullanarak telefon, tablet, bilgisayar vb. tüm cihazlarda mail gönderebilir, mail alabilirsiniz.

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ